Akademik Çalışmalar » Origami Demek Matematik Demek

Origaminin büyük bir bölümü aslında matematik. Bu yazıda, geometri ve origami arasındaki ilişkiye eğiliyor, sayılar biliminin sizleri, varlığından haberdar bile olmadığınız kağıt şekillerle nasıl şaşırtabileceğine işaret ediyoruz.

Bir origaminin katlarını açıp kağıttaki izleri incelediğinizde, birbirine bağlı bir sürü çokgen göreceksiniz. Origami eseri tamamlandığında, çok yüzlü, üç boyutlu bir şekil görüyorsunuz, katlan açtığınızda ise, biz matematikçiler tarafından iki boyutlu manifold olarak adlandırılan, kat izleriyle dolu bir kağıt. Bir origami eserini bir çoklukatlama gibi gördüğünüzde, bir takım ilginç olasılıklar karşınıza çıkıyor.

“Bir origaminin katlarını açıp kağıttaki izleri incelediğinizde, birbirine bağlı bir sürü çokgen göreceksiniz. Origami eseri tamamlandığında, çok yüzlü, üç boyutlu bir şekil görüyorsunuz, katlan açtığınızda ise, biz matematikçiler tarafından iki boyutlu manifold olarak adlandırılan, kat izleriyle dolu bir kağıt. Bir origami eserini bir çoklukatlama gibi gördüğünüzde, bir takım ilginç olasılıklar karşınıza çıkıyor. Origamiye ilgi duymamm başlangıcı, böyle oldu.” Bu sözler, origami tasarımcısı Azuma Hideaki’ye ait.

Azuma, Tohoku Üniversitesi Bilim Yüksek Lisans Okulunun Matematik Bölümü‘nde, geometri alanında uzmanlaştı. Master derecesini elde ettiği 7 yıllık çalışması boyunca, manifold teorisi üzerine yoğunlaştı. Söylediğine göre manifoldlar, yalnız geometri değil, tüm modern matematik alanında önemli bir yer tutuyor.
Ailevi nedenlerle memleketi Nara’ya döndüğünde bir gün, çocukken kullandığı origami kitabını buldu. İşte o an manifoldlar ve origami arasındaki bağı keşfetti.
Origamiye yaklaşımı oldukça sıradışı: “Origamide, genellikle kare bir kağıt parçasıyla işe başlarsınız. Peki neden dikdörtgen olmasın? Ayrıca kağıdı, sıradan origamide olduğu gibi bir çok simetrik şekle katlamak yerine, belli bir nokta çevresinde simetri yaratmaya ne demeli? Origami açıklamaları genellikle bir dizi dik açılı üçgenle verilir, ancak bundan farklı üçgenler yaparsanız, tabii ki sonuç yine de origami olacaktır.”

Bu ve benzeri fikirleri yaşama geçirdiği uzun bir deneme yanılma dönemi sonrasında, Azuma sağda görüntülenen spiralle ortaya çıktı. Bu, onun özgün origami dünyasının başlangıcı oldu.

“Her seferinde, kafamda canlandırdığım manifold modeline daha da yaklaşacak bir şeyler yapmayı deniyorum.

“Bir keresinde bazı açıları uygulamaya karar verdim, son model adeta kendi kendini yarattı. Yaparken, bir açı veya katlama üzerinde oynayabilirim, ancak böyle gelişigüzel tarzda deneyince aynı keyfi alamıyorum.”

Azuma’nın origamilerinin kendine özgü bir güzelliği var, ve bu güzelliğin arkasında onun matematik çalışmaları yer alıyor. ®

Azuma’nın bloğunun web sayfası (İngilizce): http://fine.ap.teacup.com/foldings/

Origamisan

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.