Okuma Odası » Dünyanın en küçük turna kuşu katlaması

Japonya’da geleneksel turna katlamayı hemen hemen herkes bilir. Naito Akira da onlardan biri, ancak O’nun diğer turna katlayıcılardan farkı şimdiye kadar katlanmış turnaların en küçüğünü katlamış olması.
Herşey, sıkıcı bir konferans sırasında başlamış. Bu yıl 87 yaşında olan Naito o sıralar hala şirkette çalışmaktaymış. Sıkıntıdan kurtulmak için, sigara paketinin içinden gümüş renkli kağıdı çıkarmış ve bir turna kuşu yapmaya koyulmuş…

Herşey, sıkıcı bir konferans sırasında başladı. Onlarca yıl öncesiydi ve o sıralar hala şirkette çalışmaktaydı (bu yıl 86 yaşını dolduruyor). Sıkıntıdan kurtulmak için, sigara paketinin içinden gümüş renkli kağıdı çıkarıp bir turna kuşu yapmaya koyuldu.

Naito Akira, “İşte o zaman origamiye ilk kez ilgi duydum. Çok geçmeden kağıttan bir turna kuşu yapmanın farklı yollarını keşfetmeye özendim. Derken kendime yeni bir hedef belirledim: Turnayı mümkün olabildiğince küçük yapmak.”

0.7 × 0.7 mm ölçülerinde bir plastik
şerit karesinden katlama bir turna.
Boyun, kanatlar, vücut ve diğer
bölümler, gerçek bir turna şekline
şaşılacak derecede benziyor.

1977 yılında, İngiliz origami derneği, dünyanın en küçük turnasını kimin yapabileceğini bulmak üzere bir yarışma başlattı. Naito. 3.5 mm karelik bir kağıttan yaptığı turnasıyla bu yarışmaya katıldı. “Benimki, tartışmaya yer bırakmazsızın en küçük turnaydı, böylelikle birinciliği elde ettim!”

İşte artık dünya şampiyonuydu. Peki bununla yetinmek niye?
“1 mm karelik kağıttan bir turna yapmak, düşüneceğinizden daha kolay oldu. Ancak 1990 yılı civarında, Niigata’daki bir üniversiteden bir takım kişiler, aynı boyda bir turna yaptılar. Tac‘ımı yitirmek istemediğimden, daha küçük bir turna yapmaya koyuldum.”

Mikroskop altında miniminnacık bir origami
modeli katlamak, büyük konsantrasyon
istiyor. Naito Akira, bu işle, ancak kendini
zinde hissettiği günler uğraştığını söylüyor.

Bunun sıradan bir kağıtla yapılamayacağını anladığından, plastik şerit kullanmaya başladı. Şeridin kalınlığı yalnızca 4 mikron (1 mikron = .001 mm) olduğundan, özel aletler kullanması gerekiyordu. Bunları tel ve diğer malzemeler kullanarak kendi yaptı, bileyerek gerekli şekle ve büyüklüğe getirdi. Ardından mikroskop altında plastik şerit kullanarak çalışmaya başladı.

Çok geçmeden kendi rekorunu kendi kırmayı başardı: Önce 0.8 mm kare, ardından 0.7 mm kare. 1993 yılında, bu ölçüyü 0.4 mm kareye indirmeyi başardı. Bir sonraki aşama olan 0.3 mm, umduğundan daha uzun zaman aldı.

“En büyük düşmanım, statik elektrik çıktı. Turnanın uçup gitmesine, kaybolmasına yol açıyordu!”

Ancak, yılmadı. Sonunda, üç yıl önce 82 yaşındayken, yalnızca 0.1 × 0.1 mmlik bir kareden turna katlamayı başardı.

Kaynak: NIPPONIA No. 41 Haziran 15, 2007

Origamisan

1 response to Dünyanın en küçük turna kuşu katlaması

  1. çok ama çok güzel bir sanat bu.harika bir uğraşı,hafızanızı yeniliyorsunuz,sıkıntılarınızı unutuyorsunuz.ben çocukken bir bayan televizyonda cmt.günleri origami yapardı ve en büyük keyfimizdi.bir hafta önceden kağıtlarımızı hazırlardık ve yaptıklarımızı sergilerdik.şimdi yine öğrenmek istiyorum origamiyi ve oğluma öğretmek istiyorum.bu siteyi hazırlayanlara ve origamiyi tanıtanlara çok teşekkür ediyorum.

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.